Janusz Adamski, Andrzj Ziółkowski – „Pierwszy polski trawers Mount Everestu”

Celem wyprawy było pierwsze polskie przejście trawersu Mount Everestu ze strony północnej na południową.

Głównym założeniem projektu było samotne prowadzenie akcji górskiej przez Janusza Adamskiego, bez pomocy Szerpów wysokościowych oraz samodzielne przeniesienie przez szczyt całego ekwipunku niezbędnego do kontynuowania wspinaczki po stronie południowej. Wyprawa rozpoczęła się po stronie chińskiej i zakończyła z powodzeniem w Nepalu. Koordynatorem projektu po stronie nepalskiej był Andrzej Ziółkowski.

Janusz Adamski

Himalaista i podróżnik. Zdobywca „Korony Ziemi”, dwa razy Mt. Everestu (2006 drogą południową, 2017 pierwszy polski trawers od strony północnej).
Jako jeden z nielicznych, dwa razy ukończył „Selekcję Żołnierza Polskiego”, a także szereg długodystansowych biegów górskich oraz biegów ultra na orientację, w tym najtrudniejszy Ultra-Trail du Mont-Blanc, medalista m.in. ERnO Harpagan, Nocna Masakra.

 

 

Andrzej Ziółkowski

Podróżnik, który od wielu lat dociera w najdziksze miejsca naszej planety. Zagląda tam, gdzie nie dotarła cywilizacja – kajakiem, pontonem, konno…, jak się da. Przemierzył kilkadziesiąt pasm górskich. Dmuchanym kajakiem spływał po rzekach Laponii, Mongolii, Syberii, Alaski, Afryki, Ameryki Południowej, … Przeważnie podróżuje samotnie, ale nie tylko. Syberia to jego miłość i swoje wyprawy ostatnio, najczęściej kieruje w tamtą stronę.