
Podróżowało już ze mną kilka pokoleń, za pośrednictwem reportaży, książek, filmów, fotografii. Przez wszystkie, oprócz zimnych, kontynenty. Nie liczyłam krajów ani kilometrów, najważniejsze było zawsze poznanie świata…

Podczas spotkań opowiada o tym czego nie widać w jego programach, ukazując to w improwizowanej, błyskotliwej i dowcipnej formie. Spotkania wzbogacone są pokazami licznych zdjęć, których następstwo często uzależnione jest od interakcji z widzami…

„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów…

Zapraszam na opowieść o życiu w Tuszetii, o jej tradycjach, ludziach tam mieszkających, lokalnych wierzeniach, rytuałach i zmaganiu się z różnicami kulturowymi, by zostać zaakceptowaną w świecie kaukaskich dżygitów.

Trasa drugiego etapu przejścia Wielkiego Szlaku Himalajskiego to wędrówka, w której bardzo rzadko spotyka się turystów, lecz także nie spotyka się prawie miejscowej ludności. Trawers indyjskich Himalajów, jak się okazało, to przygoda pełna zwrotów akcji, bogata w zachwyty nad pięknem krajobrazów, ale też obfitująca w trudy codziennego życia długodystansowego trekkera.

Barwne opowieści o zwyczajach i kulturze społeczeństw żyjących w odmiennych warunkach klimatyczno-środowiskowych i sanitarno-higienicznych będą przeplatały się z widmem groźnych chorób egzotycznych, a to wszystko na tle przepięknych pejzaży i krajobrazów widzianych oczami białego podróżnika…

„Ponieważ wyrośliśmy z dzikiej przyrody, jesteśmy jej potomkami, stosunek do dzikiej przyrody jest czymś podobnym do relacji dzieci wobec rodziców. Podobnie jak rodzicom, przyrodzie należy się szacunek i – w miarę potrzeby – opieka, nie zaś zniszczenie.”

Uummat to po grenlandzku serce. Uummannaq – tam, gdzie leży serce. Lud to książka o sercu Grenlandii, które najmocniej bije w Uummannaq.

„Kontynenty”
Niezależny kwartalnik podróżniczy, reporterski, literacki i fotograficzny, którego pierwszy numer ukazał się w 1964 roku. Kolejnym pokoleniom opowiadamy o świecie – nie tylko opisujemy go, ale też pomagamy zrozumieć…

W grudniu 2018 roku do Republiki Środkowoafrykańskiej pojechali wolontariusze Fundacji Redemptoris Missio. Pomagając potrzebującym na własnej skórze poczuli czym jest brak pokoju. Ich pobyt w Afryce, to jednak nie tylko konfrontacje z trudną lokalną sytuacją…

Opowiem o życiu w dżungli, o codziennym jedzeniu ryżu,; o tym dlaczego odległości liczy się w godzinach, a nie kilometrach, o „hora peruana” czyli „peruwiańskiej godzinie”, ale przede wszystkim o ludziach i o tym, że chociaż dzieli nas tak wiele to wszyscy jesteśmy tacy sami.

Celem wyprawy było pierwsze polskie przejście trawersu Mount Everestu ze strony północnej na południową.
Wyprawa rozpoczęła się po stronie chińskiej i zakończyła z powodzeniem w Nepalu.

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego pokażemy Wam jak wyglądają Rosja, Mongolia i Chiny z perspektywy pociągu, a także podpowiemy jak zorganizować sobie wyprawę Koleją Transsyberyjską.

Podczas spotkania Mirosław Banach i Sebastian Błaszczyk, do niedawna dyplomaci, a prywatnie od zawsze zapaleni podróżnicy, współwłaściciele kolekcji sztuki „Złoto Papuasów” opowiedzą o swoich niezwykłych wyprawach do jednego z najdzikszych rejonów świata, Sepiku na Nowej Gwinei…

„Tak, wrócę do Polski i powiem wszystkim spotkanym, że tu jest bezpiecznie” – obiecuję Ahmadowi popalającemu wodną fajkę – „że to, co mówi się w mediach, dalekie jest od rzeczywistości, a perska gościnność nie ma granic. I że będąc kobietą, spakowałam po prostu plecak i ruszyłam w drogę”.

Pomysł o przejściu Karpat zimą zaświtał nam w głowach po letniej wyprawie w 2015 roku. 21 grudnia 2017 stanęliśmy znów nad Dunajem, by rozpocząć zimową wyprawę łańcuchem Karpat. Tym razem zaczynając od słowackich szlaków, przez Polskę, Ukrainę i Rumunię. Przez kolejne 3 miesiące zmagaliśmy się z nieprzewidywalną górską pogodą…

Beata Choma, od dziesięciu lat członek Polskiej Kadry Narodowej, obecna balonowa Mistrzyni Europy Kobiet opowie o życiu i pracy pilota balonowego w Indiach, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat spędzała zimowe miesiące. Dostała zadanie pokierowania działalnością operacyjną niewielkiego hinduskiego przedsiębiorstwa oraz codzienne wykonywanie lotów widokowych z pasażerami balonem na ogrzane powietrze…

Byłam współorganizatorką tego wyjazdu, który odbył się w ramach działalności pionu harcerskiego – wędrownicy. Byłam jedną z najmłodszych osób, bo w 2018 roku skończyłam 18 lat. Podczas prezentacji chciałabym opowiedzieć o świadomym wolontariacie za granicą…

Relacja z wyprawy do Kirgistanu ze szczególnym uwzględnieniem III World Nomad Games 2018 (Światowe Igrzyska Koczowników). Xenia Starzyńska i Ania Grebieniow uczestniczyły w tej niezwykłej olimpiadzie reprezentując Polskę w tureckiej odmianie gry logiczno-matematycznej – Mangala, należącej do najstarszego typu gier na świecie…