8. Festiwal Podróżniczy „Na Szage” już za nami…

Przez cztery dni mieliśmy przyjemność gościć Państwa w Auli AWF. Cieszymy się, że byli Państwo z nami.

Rozpoczęliśmy w czwartek, 31 stycznia tematyczną grą miejską „Na Szage przez świat!”, podczas której drużyny z poznańskich szkół odkrywały na nowo i w nietypowy sposób nasze miasto. W zabawie zwyciężyła drużyna z XV Liceum Ogólnokształcącego. Gratulujemy!

Od piątku do niedzieli odbywały się prezentacje podróżnicze, warsztaty, spotkania autorskie i wystawy. Obejrzeliśmy aż 29 prezentacji z sześciu kontynentów, wysłuchaliśmy opowieści z podróży koleją, pieszo, rowerami, kajakiem, a nawet balonem! Zaproszeni podróżnicy, a także uczestnicy Konkursu na najciekawszą prezentację z podróży przybliżyli nam m.in. Chiny, Nową Zelandię, Rosję, Indie, góry Ameryki Pn., Kirgistan, Himalaje, szlak Camino de Santiago, Płw. Indochiński, Islandię, Karpaty, Tuszetię, Nową Gwineę, Iran czy Grenlandię. Dzięki wystawom mogliśmy zobaczyć krajobrazy i ludzi z Królestwa Mustang, wziąć udział w Światowych Igrzyskach Koczowników oraz przyjrzeć się z bliska autentycznym, drewnianym maskom Indonezji.

Tradycyjnie już zachęcaliśmy do poznawania najbliższych nam miejsc, dlatego nie mogło zabraknąć też opowieści z Europy czy Polski. Podczas festiwalu można było posłuchać prelekcji o  Puszczy Białowieskiej wygłoszonej przez eksperta w tej dziedzinie prof. Tomasza Wesołowskiego.

Podczas warsztatów dorośli mogli dowiedzieć się jak przygotować się do wyprawy w wysokie góry, zarówno sprzętowo jak i kondycyjnie oraz dowiedzieć się, jak zachować się podczas spotkań przy „kieliszku” w Rosji. Z kolei  najmłodsi poznali tajniki tropienia, rozpoznawania i fotografowania zwierząt oraz tradycyjne gry i zabawy z różnych stron świata.

Jak zawsze dużym zainteresowaniem widzów cieszyły się prezentacje związane z Medycyną Podróży oraz pracą lekarzy-wolontariuszy w krajach globalnego południa. Tematykę tą przybliżyli nam lekarze z Wielkopolskiego Centrum Medycyny Podróży i Fundacji Redemptoris Missio.

Gościem specjalnym Festiwalu była Elżbieta Dzikowska oraz jej fascynujące opowieści z całego świata. Pytaniom i rozmowom nie było końca… Na ręce Pani Elżbiety, została przekazana przez właścicieli unikatowej kolekcji masek,  oryginalna maska obrzędowa z Papui Nowej Gwinei, która stanowić będzie nowy eksponat w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu.

Przez 3 dni gmach Akademii Wychowania Fizycznego pełen był rozmów, inspiracji, podróży i ludzi, dla których ważne jest poznawanie świata. A jak było, zobaczyć można w naszej GALERII

Do zobaczenia już za rok, w pierwszy weekend lutego.

Organizatorzy Poznańskiego Festiwalu Podróżniczego „Na Szage”.